Peter a Veronika

Naša cesta trvala od 6.9.2013 do 27.9.2013 – východné pobrežie USA.

Odlietali sme z Budapešti, letenky sme na odporúčanie kupovali cca 90 dní pred plánovaným dňom odletu. Leteli sme s Lufthansou a nebol žiaden problém.

Týždeň sme trávili u rodiny a potom dva týždne na cestách zastávky:

Williamsbourgh (1 noc)

– zábavný park (ešte otvorený v čase našej návštevy, lebo sezóna už nebola)

Koloniálny Williamsbourgh – najviac histórie USA na metre štvorcovom – pre nás to veľmi zaujímavé nebolo, ale bol pekný deň 🙂

Washington (2 noci)

– prešli sme ho celý pešo a ozaj sme mali šťastie na počasie

Philadelphia (3 noci)

okrem prehliadky mesta sme išli aj do Franklin Institute – interaktívneho múzea techniky a stálo to za to

Toronto (3 noci)

Tu nám počasie neprialo, takže z mesta sme nevideli skoro nič, ale Hockey Hall of fame nadchne asi všetkých hokejových fanúšikov.

V Toronte sme boli ubytovaní a odtiaľ sme šli aj na Niagara falls, určite sa oplatí viac z kanadskej strany a je to zážitok, i keď okolo sú iba hotely, kasína a betón, takže žiaden park a príroda, len mestská džungľa.

Na ceste do NYC sme mali zastávku na prespatie v Stroudsgburgu – vôbec neodporúčame, je to diera a ubytovanie sme vychytali katastrofálne, čo za tie dva týždne po hoteloch bola skutočne iba výnimka.

NYC

boli sme tam 5 dní – bolo to naše miesto odletu

Ako v jedinom meste sme si zakúpili 3 dňové tikety na hop on hop off autobusy cez Greyline – jednak preto že sme už boli unavení z chodenia a hlavne to bol najjednoduchší spôsob prepravy po meste.

V rámci tých 72hodinových lístkov bola vstupenka na empire state building alebo vyhliadku z rocefeller – podľa výberu a ferry na sochu slobody.

Vstup na sochu sme si dokupovali samostatne cez oficiálnu stránku – dostali sme lístky iba na pedestal - ak by niekto chcel ísť do koruny tak je určite treba si lístky kúpiť oveľa skôr, možno aj mesiac dva, aby ste mali lístok v ten konkrétny termín.

Ubytovanie sme si vždy na Slavove odporúčanie objednávali cez odporúčaný portál a buď sme mali také šťastie (až na ten Stroudsburg) alebo sú tam ozaj iba ok hotely, ale všetko bolo v poriadku. Zároveň ceny sú bezkonkurenčné, čo povedali aj američania.

Keďže pri rezervovaní hotela nikdy neviete aký konkrétny stránka pre Vás vybrala – vyberá sa iba oblasť, v ktorej chcete byť ubytovaní, tak to bol stále vabank. No vždy sme si vyberali iba hotely ktoré boli odporúčané, čítali sme recenzie a pod. Našimi podmienkami tiež boli raňajky – určite sa oplatilo zakaždým + free internet a parkovanie.

Vždy sme vychytili hotel, ktorý aj keď sa nachádzal ďalej od centra mesta, v ktorom sme boli, tak spojenie do centra bolo rýchle, zastávka busu, vlaku blízko alebo mal hotel shuttle, ktorý nás odviezol.

V každom hoteli sa platí depozit, ak nechcete aby Vám ho sťahovali z kreditnej karty a trvalo to min. 7 týždňov, kým Vám ho pripíšu naspäť, tak sa opýtajte na možnosť platiť ho cash. Pri odhlásení z hotela Vám ho v tomto prípade hneď vrátia.

Auto sme si požičali v Hertzi nakoniec a pozor, k autu treba vždy pri požičiavaní uzatvoriť niečo ako naše havarijné poistenie, lebo v prípade ak spôsobíte na požičanom aute škodu vy, tak na toto poškodenie sa iná poistka nevzťahuje. Túto poistku je potrebné uzavrieť hneď pri preberaní auta, neskôr dopoistiť už nie je možné. My sme si mysleli, že dopoistenia, ktoré máme (cestovné + pripoistenie na auto za odťahovku a pod) to zahŕňa, ale nie.

Čo sa nám stalo po návrate bolo to, že nám z Hetrzu stiahli mýtne opäť, aj keď sme ho platili cash. Neboli sme upozornení, že Hertz autá majú elektronickú čítačku, ktorá automaticky zrátava mýto a to Vám neskôr spočítajú a stiahnu z účtu. Takže ak auto z Hetrz-u tak neplatiť mýtne.

Naše výdavky celkové boli cca 4.100,- € (bez nákupov) - cestovali sme dvaja a niektoré položky:

letenky: 1.290,- €

povolenia na vstup 21,- €

cestovné poistky: 64,- €

ubytovanie: 858,- €

auto + poistka: 420,- €

benzín: 140,- € (na 1.757 míľ)

mýtne: 43,- €

Ostatok boli jedlo, vstupy na atrakcie, múzeá atď.